مجله رسمیو

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

«دلپذیر» برندی با نام آشنا

«دلپذیر»، یکی از نام‌های آشنا، در زمینه مواد غذایی است؛ که امروز در میان برندهای متعدد این صنعت، جایگاه قابل‌قبولی دارد. شرکتی که سابقه‌اش در صنایع غذایی به بیش از ۷ دهه می‌رسد و در این مدت شاهد فراز و نشیب‌های زیادی بوده است. این شرکت «کدبانو» نام دارد و محصولاتش با برند «دلپذیر» عرضه می‌شود. مرور تاریخچه «کدبانو»، مسیری که تا به امروز طی کرده و داده‌های موجود درباره آن در «رسمیو»، اصلی‌ترین موضوعات گزارشی است که در ادامه می‌خوانید.

تجربه‌اندوزی در «مینو»، شکوفایی با «دلپذیر»

مریم نظریان شرکت «کدبانو» را با برند «دلپذیر» در سال ۱۳۲۸ در زمینی در ۵۷ کیلومتری شهر تهران و در حومه شهرستان کرج تاسیس کرد. و در سال ۱۳۵۲ آن را به یک گروه حرفه‌ای فروخت. در سال 1370 محمداسماعیل قدس، متولد۱۳۲۹ در سمنان، این شرکت را خریداری کرد. او کارش را در ۲۳ سالگی با استخدام در شرکت «خوراک» وابسته به شرکت «مینو» شروع کرد و پس از چند سال فعالیت در این شرکت، سه سال به عنوان مدیر فروش «مینو» در این شرکت حضور داشت.قدس از سال ۱۳۶۲ و با راه‌اندازی شرکت پخش «پگاه»، در مسیر کارآفرینی قرار گرفت. محمداسماعیل قدس در سال ۱۳۷۰ شرکت «کدبانو» را خریداری کرد و با این کار، فعالیت شرکت پخش «پگاه» نیز بر توزیع محصولات «دلپذیر» متمرکز شد. البته نام «پگاه» دیگر بر صنایع شیر ایران باقی ماند و امروز با این برند بین مردم شناخته می‌شود.

حالا چی می‌خوای؟ سس دلپذیر!

«دلپذیر»
سس مایونز «دلپذیر»

اولین اقدام قدس پس از خرید شرکت «کدبانو»، اضافه کردن خط تولید سس مایونز به دو خط تولید کنسرو و کمپوت بود. سس مایونز «دلپذیر» در آن زمان وارد بازاری شد که «بیژن»، «مهرام» و «بهروز» از قبل آن را در تسخیر خود داشتند. تمرکز بر تبلیغات و به ویژه تیزر معروف «می‌خوام سالاد درست کنم» در اواخر دهه ۷۰ نیز «دلپذیر» را بیش از پیش به مشتریان شناساند. سس هزارجزیره که امروز یکی از پرطرفدارترین سس‌ها است، نخستین بار در ایران توسط «دلپذیر» تولید و عرضه شد. سسی که در منطقه هزارجزیره ابداع شد و بعد به نقاط مختلف جهان راه پیدا کرد. در ایران شرکت‌های مختلفی سس هزارجزیره را تولید می‌کنند، اما سس هزارجزیره «دلپذیر» همچنان بی‌رقیب است. این شرکت از سال ۱۳۹۳ شعار تبلیغاتی خود را به «تن سالم و دل خوش» تغییر داد.

از تولید باکیفیت تا توزیع قدرتمند

شرکت «کدبانو» با سرمایه ثبتی ۱۰۰ میلیارد تومان، شرکت سهامی خاصی است که ۵۰۷ محصول تولید می‌کند. محمداسماعیل قدس ،رییس هیئت‌مدیره و محمد اورنگ مدیرعامل «کدبانو» هستند. کارخانه این شرکت در ساوجبلاغ استان البرز قرار گرفته است. مطابق انتظار، بیشترین ظرفیت تولید این شرکت با ۱۰۷ هزار تن به انواع سس اختصاص دارد . پس از آن نوبت به انواع غذاهای آماده و نیمه آماده کنسروی با ۲۰ هزار تن و رب گوجه‌فرنگی با ۱۰ هزار تن ظرفیت تولید می‌رسد. در سال ۱۳۹۲ کارخانه جدید «دلپذیر» راه‌اندازی شد که تأسیس این کارخانه به افزایش ظرفیت تولید شرکت انجامید.

سرنوشت دلپذیر و پگاه

یکی از دلایل اصلی فروش بالای محصولات «دلپذیر»، عملکرد مثبت شرکت پخش «پگاه»، است که محمداسماعیل قدس ریاست هیئت‌مدیره آن را بر عهده دارد و شانه به شانه «دلپذیر» فعالیت می‌کند. پس از جدا شدن این شرکت از صنایع شیر ایران، پخش «پگاه» بر توزیع محصولات «دلپذیر» تمرکز کرد و در کنار آن محصولات شرکت‌هایی مانند «مهرام» و «داداش برادر (آیدین)» را نیز توزیع کرد.از سال ۱۳۷۵ واردات محصولات خارجی هم به فعالیت‌های شرکت اضافه شد و مثلاً صابون «لوکس»، محصولات بهداشتی «داو»، خمیردندان «سیگنال» و «کلوزآپ» و آدامس «اُربیت» برای اولین بار توسط پخش «پگاه» وارد ایران شدند. این شرکت در سال ۱۳۸۵ دوباره به رویکرد اولیه‌اش بازگشت و از خیر واردات محصولات خارجی و توزیع محصولات داخلی به جز «دلپذیر» گذشت.

مقالات دیگر هم بخوانید