مجله رسمیو

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ال.جی

ال.جی. یکی از برندهایی بود که در دو دهه اخیر به مرور پرطرفدار شد و جای خود را در بازار ایران پیدا کرد. نمایشگرهای این شرکت در دهه ۸۰ تقریباً همه رقبا را برکنار کرد و انتخاب اول بیشتر کسانی که رایانه شخصی می‌خریدند، نمایشگر ال.جی. بود. این برند در محصولات صوتی تصویری و لوازم خانگی هم به توفیق خوبی در ایران دست پیدا کرد و بعدتر به تولید گوشی‌های ساده و هوشمند نیز پرداخت. در این گزارش داده‌های خانواده دیلمی را در «رسمیو» بررسی می‌کنیم؛ خانواده‌ای که «گلدیران» را بنیان گذاشت و بعد به عرصه پرسود واردات خودرو هم وارد شد.

وزش باد خنک از کره جنوبی

ال.جی

اصالت حسین دیلمی بنیان‌گذار شرکت «گلدیران» به بندر دیلم، در استان بوشهر و خاندانی باز می‌گردد که پیش از این تاجر ساعت بوده‌اند.

«گلدیران» در سال ۱۳۷۶ ثبت گردید؛ شرکتی که ترکیب مدیران آن سال‌هاست تغییری نکرده و حسین دیلمی رئیس هیئت‌مدیره و نعمت‌الله دیلمی مدیرعامل آن هستند. این شرکت در منطقه آزاد چابهار واقع شده و شعبات دیگری هم در نقاط دیگر ایران مانند منطقه آزاد قشم، سیرجان، تبریز و… دارد و البته در تهران هم شرکت «گلدیران» با چندین دفتر فعالیت می‌کند.

نام حسین دیلمی به جز «گلدیران» در ۱۸ شرکت دیگر هم دیده می‌شود، که این شرکت‌ها هم واژه گلدیران را در نامشان دارند. مثلاً شرکت «صنایع تهویه گلدیران پارس» با سرمایه ۱۵ میلیارد تومان، اختصاصاً به واردات انواع کولرگازی اسپلیت، پکیج و دستگاه تصفیه هوا می‌پردازد و تاکنون بیش از ۲۶ هزار میلیارد تومان ارز دریافت کرده است. این شرکت بیش از ۳ میلیارد تومان قرارداد دولتی هم منعقد کرده که موضوع این قراردادها، فروش کولر گازی اسپلیت ال.جی، به نهادهای مختلف حاکمیتی مانند سازمان صداوسیما، وزارت امور خارجه، میراث فرهنگی، بانک‌ها و… است. اما مهم‌ترین این قراردادها، دو قرارداد فروش کولر گازی به آموزش و پرورش استان بوشهر است که ارزشی نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان دارد. به جز آن، شرکت «مهندسی و مشاوره صنایع مبتکران گلدیران» هم در زمینه دستگاه‌های تهویه فعال است و ارزهای دریافتی آن هم بیش از ۵۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

«جی پلاس» وارد می‌شود

ال.جی

شرکت «صنایع گلدیران» یکی دیگر از شرکت‌های دیلمی‌هاست که در سال ۱۳۸۴ ثبت شده، ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه اولیه آن است.

این شرکت به تولید و مونتاژ لوازم خانگی و صوتی تصویری در کشور می‌پردازد؛ انواع کولر گازی، ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی. این شرکت در کارخانه‌ای واقع در آبیک استان قزوین است و اقلامی مانند یخچال فریزر، ماکروویو، جارو برقی و انواع تلویزیون در کارخانه این شرکت در سیرجان استان کرمان تولید می‌شود. در این میان نکته مهم این است که دو برند کره‌ای سامسونگ و ال.جی. با شدت یافتن تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، کشورمان را ترک کردند و از آن زمان شرکت «گلدیران» هم واردات لوازم خانگی ال.جی را کنار گذاشت و در اقدامی قابل تقدیر از برند تازه‌نفس و ایرانی «جی پلاس» رونمایی کرد.

محصولات «جی پلاس» در داخل تولید می‌شود، ولی از استانداردها و قطعات خارجی نیز بی‌بهره نیست. شرکت «صنایع گلدیران» تا کنون بیش از ۴۴ هزار میلیارد تومان ارز دریافتی داشته که بیش از ۱۰۵ میلیارد تومان آن به نرخ دولتی بوده است. طبیعتاً بیشترین ارز دریافتی «گلدیران» وون کره جنوبی است. خانواده دیلمی در شرکت «تولیدی صوتی و تصویری گلدیران نوین» اختصاصاً به تولید و واردات انواع تلویزیون، بلندگو، سینمای خانگی، پخش دی‌وی‌دی، نمایشگر و… می‌پردازند که ارزهای دریافتی این شرکت هم مجموعاً بیش از ۴۴ هزار میلیارد تومان است که 100 میلیارد تومان آن از نوع دولتی است. 

از کیش و چابهار به خیابان فرشته

خانواده دیلمی پس از مدتی فعالیت در «گلدیران»، به عرصه واردات خودرو پای گذاشتند. محمدرضا و علیرضا فرزندان حسین دیلمی دو شرکت «صنایع مدیاموتورز کیش» و «آلفاموتور منطقه آزاد چابهار» را به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۹ تأسیس کردند. این شرکت‌ها به ترتیب نماینده رسمی‌ام.جی. انگلستان و آلفارومئوی ایتالیا در ایران هستند؛ خودروسازهایی که با تولید ماشین‌های گران‌قیمت و لوکس شناخته می‌شوند. محمدرضا و علیرضا دیلمی در هیئت‌مدیره هر دو شرکت حضور دارند و محمدرضا رییس هیئت‌مدیره مدیاموتورز و علیرضا رییس هیئت‌مدیره آلفاموتور است. اما نام حسین دیلمی در آلفاموتور قابل مشاهده نیست و تمرکز او همچنان بر «گلدیران» است. در امور خیریه هم دستی بر آتش دارد و در سال ۱۳۹۳ «موسسه حمایتی امام حسن مجتبی فیروزگر» را راه‌اندازی کرد. حمایت از بیماران صعب‌العلاج و سرطانی و اسکان همراهان شهرستانی و روستایی بیماران بیمارستان فیروزگر تهران، دو موضوع اصلی تأسیس این موسسه هستند.

مقالات دیگر هم بخوانید