مجله رسمیو

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

e نماد چیست و آیا حتما باید داشته باشیم؟

e namad

تا به حال توجه کرده‌اید که وقتی مثلا به فروشگاهی می‌روید، پشت سر فروشنده تعدادی مجوز به دیوار نصب شده است؟

هر صنفی برای فعالیت باید از یک ارگان به خصوص مجوزی خاص را اخذ کند اما همه این فروشگاه‌ها یک مجوز مشترک دارند که نشان دهنده قانونی بودن فعالیت‌ آن‌هاست و آن پروانه کسب است. حالا در فروشگاه‌های اینترنتی، به جای آن مجوز از «نماد الکترونیکی» یا همان e نماد استفاده می‌شود.برای مثال یکی از فروشگاه های اینترنتی که به احتمال زیاد می شناسید، دیجی کالا است که اگر به پایین صفحه سایت دیجی کالا مراجعه کنید، میتوانید مجوزهای مربوط به این فروشگاه اینترنتی را مشاهده کنید.

e نماد جوازی است که فروشگاه‌های اینترنتی برای خرید و فروش کالاها به آن نیاز دارند و با داشتن آن به کاربران و مخاطبان خود این اعتماد را می‌دهند که فعالیت‌شان کاملا قانونی است. 

شما ممکن است با انواع کمپین‌ها و فعالیت‌های بازاریابی مخاطبان را به فروشگاه اینترنتی خود راهنمایی کنید ولی تا زمانی که با e نماد، قانونی فعالیت‌تان را ثابت نکنید، خیلی به فروش قابل توجه و به سود رسیدن اطمینان نداشته باشید. 

چه فروشگاه‌هایی نیاز به e نماد دارند؟

e نماد
خرید اینترنتی

اشتباه نشود. برای راه‌اندازی هر سایتی در اینترنت نیاز به مجوز ندارید. ممکن است یک مجله علمی فوق‌العاده داشته باشید و محتواهای روز دنیا را در آن قرار دهید و حتی از تبلیغات سایت‌تان پول هم در بیاورید ولی نیازی به e نماد ندارید. زمانی داشتن آن ضروری می‌شود که شما در سایت خود خرید و فروش راه بیندازید. درگاه پرداخت الکترونیکی داشته باشید و از مردم در قبال محصولتان دریافت پول داشته باشید. در این حالت قانون وسط ماجرا می‌آید و شما را ملزم به دریافت e نماد می‌کند که فعالیت‌های شما قابل رهگیری و پیگیری داشته باشد. 

چگونه باید e نماد دریافت کنیم؟

e نماد را باید از سایت enamad.ir گرفت. البته نیازی به حضور شما ندارد و صرفا به صورت اینترنتی کار انجام می‌شود.  کافیست به این سایت مراجعه کنید . به قسمت درخواست اینماد وارد شوید. اطلاعات فروشگاه خود را در فرم‌های مربوطه تکمیل و بارگذاری کنید. با انجام این کار باید منتظر دریافت نتیجه از سوی همین سامانه باشید. نتیجه درخواست شما با توجه به اطلاعات و مدارکی که بارگذاری کرده‌اید ممکن است تایید یا رد شود و البته اگر درخواست شما رد شود، علت رد را به شما خواهند گفت شما با توجه به علتی که برایتان ذکر می شود، باید جهت رفع آن اقدام کنید و درخواست خود را برای بازبینی مجدد ارسال کنید.

نکته قابل توجه ای که وجود دارد این است که شما میتوانید قابلیت وجود اینماد را در سایت رسمیو مورد بررسی قرار دهید.

مقالات دیگر هم بخوانید