مجله رسمیو

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

صفر تا صد اطلاعات مورد نیاز درباره روزنامه کثیرالانتشار

روزنامه نشریه‌ای روزانه است که به صورت چاپی یا آنلاین تهیه و پخش می‌شود و اطلاعات و اخبار جدیدی را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. اما همه‌ی روزنامه‌ها از یک نوع نیستند؛ به‌طور کلی، روزنامه شامل دو نوع روزنامه‌رسمی و کثیرالانتشار است. در این مطلب قصد داریم اطلاعات کامل و دقیقی درباره روزنامه کثیرالانتشار در اختیار شما قرار دهیم. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

روزنامه کثیرالانتشار چیست؟

روزنامه کثیر‌الانتشار تعریف حقوقی دقیق و مشخصی ندارد، اما مطابق تایید قوه قضاییه به روزنامه‌های پرفروش روزنامه کثیر‌الانتشار گفته می‌شود. در این روزنامه‌ها تمام اطلاعات و اخبار و آگهی‌های مربوط به شرکت‌ها چاپ می‌شود تا همه افراد بتوانند به عنوان مرجع قابل اعتماد از آن باخبر شوند.  

در تعریف دیگری که از این روزنامه‌ها آمده است، نشریات چاپی که به شکل روزنامه، صحافی نشده و به صورت منطقه‌ای، استانی یا محلی پخش می‌شوند و محدودیتی برای شمارگان آن‌ها وجود ندارد، روزنامه کثیر‌الاانتشار نامیده می‌شوند.

قطعا اگر بخواهیم این روزنامه‌ها را دسته‌بندی کنیم باید شمارگان و گستره توزیع را در نظر داشته باشیم. همچنین باید کیفیت روزنامه‌ها را در رتبه‌بندی آن در نظر بگیریم. هر چقدر رتبه یک روزنامه بیشتر باشد، اعتبار آن هم بیشتر است. بنابراین اغلب افراد دنبال چاپ آگهی دعوت مجامع، آگهی مزایده و مناقصه یا آگهی مفقودی در روزنامه‌هایی هستند که رتبه و اعتبار بالایی دارد و از لحاظ قانونی ارزشمند هستند.

شرایط قرار گرفتن روزنامه کثیرالانتشار در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مجوز فعالیت روزنامه‌های کثیرالانتشار را هیأت نظارت بر مطبوعات صادر می‌کند و اسامی روزنامه‌هایی که دارای مجوز هستند در وب‌سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دسترس است. البته هر سال معیارهای وزارت‌خانه تغییر می‌کند و رتبه روزنامه‌ها ممکن است جابه‌جا شود. با این حال شرایط قرار گرفتن روزنامه در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامل موارد زیر است:

 • روزنامه موظف است مشخصات پروانه‌ای را رعایت کند و تخلفی نظیر چاپ ویژه‌نامه غیر مجاز نداشته باشد. 
 • سفارشات چاپی مندرج در روزنامه نباید به صورت مکرر مغایرت یا ایرادی داشته باشند.
 • میزان توزیع روزنامه کثیرالانتشار باید در بیشتر از 60 درصد مراکز استان‌ها و در تمام دکه‌های مطبوعاتی باشد.
 • زمان چاپ روزنامه کثیرالانتشار باید به صورت منظم و حداقل 6 ماه یک‌بار باشد.
 • درخواست درج نام روزنامه در وب سایت وزارت فرهنگ و ارشاد باید از طریق سامانه جامع رسانه‌های کشوری ارائه شده باشد.

قوانین برگزاری مناقصات در روزنامه‌های کثیرالانتشار

مناقصات عمومی باید از راه انتشار فراخوان در روزنامه‌های کثیرالانتشار انجام شود.

 • در صورتی که لازم است مناقصه به صورت بین‌المللی برگزار شود، باید مجوزهای آن کسب و آگهی مناقصه در یک روزنامه انگلیسی معتبر یا یک مجله بین‌المللی معتبر چاپ شود.
 • فراخوان مناقصات عمومی باید بر اساس تشخیص مناقصه‌گزار در 2 یا 3 نوبت در روزنامه‌های کشوری و استانی منتشر شود.
 • مطابق قانون برنامه توسعه کشور، مناقصه تمام معاملات و قراردادهایی خارجی و دولتی که ارزش آن‌ها بیشتر از 10 میلیون دلار است، فقط از طریق مناقصه بین‌المللی و با انتشار آگهی در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار داخلی یا خارجی قابل انجام است.

تفاوت روزنامه کثیرالانتشار و روزنامه رسمی چیست؟

وقتی از روزنامه رسمی و کثیرالانتشار صحبت می‌کنیم سوال اغلب افراد این است که این دو روزنامه چه تفاوتی با هم دارند و معیار دسته‌بندی آن‌ها چیست. پیش از این تعریفی از روزنامه کثیرالانتشار ارائه کردیم اما برای اینکه تفاوت آن را با روزنامه رسمی بدانید باید بگوییم مهم‌ترین تفاوت، ارزش حقوقی آنهاست. روزنامه رسمی مورد نظارت قوه قضائیه است و اطلاعات مندرج در آن، ارزش حقوقی دارند. اما روزنامه کثیرالانتشار، دارای ارزش حقوقی نبوده و همه جور اطلاعاتی ممکن است در آن درج شود.

وقتی مجامع شرکت‌ها تشکیل می‌شود و تصمیمات مهمی در این مجامع گرفته می‌شود، به طور مثال ترازنامه‌ها تصویب می‌شوند یا مدیران جدیدی انتخاب می‌شوند، از نظر حقوقی ضروری است که اطلاعات در روزنامه رسمی چاپ شوند. با این کار، تغییرات سندیت می‌یابند.

تفاوت دیگر، مربوط به نحوه انتشار و تیراژ آنهاست. روزنامه کثیرالانتشار، به صورت گسترده در اختیار مردم قرار می‌گیرد، اما روزنامه رسمی انتشار محدودی دارد و عموم مردم اغلب با آن سروکار ندارند.

چه اطلاعاتی در روزنامه رسمی چاپ می‌شود؟

 • نام شرکت، نوع فعالیت شرکت، آدرس شرکت
 • تاریخ و شماره ثبت شرکت
 • میزان سرمایه شرکت و ذکر جزئیات آن
 • تعداد نفرات هیئت مدیره و اسامی آن‌ها، نام شرکا تضامنی و مختلط
 • زمان شروع به کار شرکت

در صورتی که مدت زمان فعالیت شرکت محدود است، تاریخ خاتمه شرکت هم باید در روزنامه درج شود. علاوه بر این در صورتی که هر کدام از شرایط فعالیت شرکت تغییر کند این تغییرات باید در روزنامه رسمی چاپ شود.

روزنامه کثیرالانتشار

چرا باید روزنامه کثیرالانتشار چاپ کنیم؟

شاید این سوال پیش بیاید که ضرورت چاپ روزنامه به صورت گسترده چیست؟ واقعیت این است که این روزنامه‌ها با هدف اطلاع‌رسانی عمومی منتشر می‌شوند و محدود به شهر یا استان خاصی نیستند. یعنی هر شهر روزنامه‌ای دارد تا اخبار و اطلاعات مهم به صورت عمومی انتشار پیدا کند.

پس اگر در منطقه خاصی می‌خواهید فعالیت کنید یا مدارک خاصی را گم کردید و نیاز به درج آگهی دارید، لازم است در روزنامه کثیرالانتشار همان منطقه آگهی چاپ کنید.

چه مواقعی لازم است اطلاعیه‌ها را در روزنامه کثیر الانتشار چاپ کنیم؟

چاپ اطلاعیه‌ها و اخبار مهم در روزنامه‌های کثیرالانتشار در مواقع انتشار اوراق قرضه، پذیره‌نویسی سهام در شرکت‌‌های سهامی عام یا در موارد دعوت از مجامع ضروری است. همچنین برای منتشر نمودن آگهی در زمینه افزایش سرمایه، کاهش سرمایه یا در زمان انحلال شرکت لازم است از روزنامه کثیر الانتشار استفاده کنیم. سایر مواردی که ثبت آگهی در روزنامه کثیر ضروری است شامل تقسیم دارایی و ختم تصفیه، اعلام ختم تصفیه و انتخاب یا عزل مدیران است.

هزینه درج آگهی در روزنامه کثیرالانتشار چقدر است؟

برای ثبت شرکت، چاپ آگهی در روزنامه رسمی کافی نیست و لازم است آگهی آن را در روزنامه کثیر‌الانتشار هم چاپ کنید. به همین دلیل اغلب مؤسسان شرکت‌ها می‌خواهند از هزینه‌های درج آگهی ثبت شرکت در روزنامه‌های کثیر اطلاع پیدا کنند. 

 همانطور که گفتیم روزنامه کثیرالانتشار به روزنامه‌هایی که به صورت رایج و روزانه در کشور چاپ می‌شوند گفته می‌شود. به طور مثال روزنامه «همشهری» یا «اطلاعات» از روزنامه‌های کثیرالانتشار هستند. اما آیا هزینه درج آگهی در همه روزنامه‌های کثیرالانتشار یکسان است؟

بهتر است بدانید هزینه درج اطلاعات و آگهی در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار با هم تفاوت دارد. میزان تفاوت هزینه بستگی به صورت‌جلسه و آگهی شرکت دارد. از طرف دیگر ستونی که در روزنامه به خبر اختصاص داده می‌شود، نیز در قیمت آن تاثیرگذار است.

در روزنامه‌های رسمی، شیوه محاسبه قیمت درج آگهی به موضوع و تعداد اعضا شرکت نیز بستگی دارد. به عبارت دیگر هر چقدر موضوع مفصل‌تر باشد و تعداد اعضا شرکت بیشتر باشد، فضایی که به آگهی اختصاص پیدا می‌کند و تعداد خطوط آن بیشتر می‌شود، در نتیجه قیمت درج آگهی افزایش پیدا می‌کند.

بهتر است بدانید در صورتی که یک شرکت آگهی روزنامه کثیرالانتشار پیشین را چاپ نکرده باشد، نمی‌تواند صورت‌جلسه تغییرات جدید را در سامانه ثبت شرکت وارد نماید. زیرا به صورت سیستمی و اتوماتیک از این عمل ممانعت می‌گردد.

لیست برخی از روزنامه‌های کثیرالانتشار

اگر می‌خواهید اطلاعات و اخبار مورد نظر شما به‌طور گسترده مورد بازدید قرار بگیرد، لازم است یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار کشور را برای درج آگهی انتخاب کنید. برخی پرتیراژ‌ترین روزنامه‌های کثیرالانتشار کشور شامل موارد زیر است:

روزنامه دنیای اقتصادروزنامه اعتمادروزنامه آفتاب یزدروزنامه شرقروزنامه آرمان ملی
روزنامه اخبار صنعتروزنامه آفرینشروزنامه اسرارروزنامه بشارت نوروزنامه امین
روزنامه ابتکار  روزنامه مملکتروزنامه تعادلروزنامه شاخه سبزروزنامه ایمان
روزنامه کیهانروزنامه اطلاعاتروزنامه همشهریروزنامه ایرانروزنامه مردم سالاری
  روزنامه فرصت  روزنامه هفت صبح  روزنامه جمهوری اسلامیروزنامه خراسان  روزنامه سیاست روز
روزنامه قدسروزنامه جهان اقتصادروزنامه آرمان امروزروزنامه فرهیختگانروزنامه سایه
روزنامه جوانروزنامه ستاره صبحروزنامه عصر آزادیروزنامه رویداد امروزروزنامه صاحب قلم
روزنامه اقتصاد سرآمدروزنامه روزگار اقتصاد روزنامه کارونروزنامه جهان صنعت  روزنامه بهار
روزنامه روزگار ماروزنامه امتیازروزنامه پیام ماروزنامه اقتصاد مردمروزنامه سپهر ایرانیان
روزنامه کلیدروزنامه روزانکسب و کارروزنامه وطن امروزروزنامه شروع

جمع‌بندی

روزنامه‌ها منبع مناسبی برای آگاهی از اطلاعات و اخبار هستند و با تیراژهای مختلفی چاپ می‌شوند. لازم به ذکر است که با قابلیت دنبال کردن سامانه رسمیو می‌توانید اولین نفر از انتشار اطلاعات در روزنامه‌های کثیرالانتشار باخبر شوید.

با هم رسمیو را مشاهده کنیم
این امکان را دارید تا به صورت تصویری با رسمیو آشنا شوید درخواست خود را ثبت کنید تا فورا با شما تماس بگیریم
مقالات دیگر هم بخوانید