مجله رسمیو

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

گلستان گرامی‌ها؛ از بسته‌بندی چای تا واردات خودرو

تولید محصولات کشاورزی، تأسیس کارخانه مواد غذایی و توزیع کالاهای مصرفی، چرخ تولید و اشتغال زایی را در کشور به حرکت در می‌آورند.

در این گزارش داده‌های خانواده«گرامی» در سامانه «رسمیو» را بررسی می‌کنیم؛ خانواده‌ای که کار خود را با چای «گلستان» آغاز کردند و بعد به واردات خودرو و فعالیت‌های دیگر رسیدند.

آغاز گلستان همزمان با کودتا!

 چای گلستان
چای ایرانی

سید محمد گرامی، مالک برند «گلستان»، در سال ۱۳۰۶ در یزد به دنیا آمد. او به دلیل نیاز مالی از نوجوانی کارش را با شاگردی در تجارت‌خانه حاج علی‌اکبر سلیمانی شروع کرد.

گرامی در ۱۹ سالگی تصمیم گرفت برای کار به تهران برود. پس از چند سال تجربه کارهای مختلفی مانند بازاریابی برای پارچه، برنج و صابون، بالاخره در سال ۱۳۳۲ وارد تجارت چای شد. سید محمد گرامی همراه با دوستش رضا کوچک زاده (کوچک یزدی)، پس از حدود هشت سال شرکت «گلستان» را با سرمایه ۵۰۰ هزار تومانی در سال ۱۳۴۰ تأسیس کردند. معصومه کوچک یزدی همسر سید محمد گرامی و خواهر رضا کوچک یزدی نیز یکی از سهامداران این شرکت در زمان راه اندازی بود. این شرکت ، به مرور وارد کشت و تولید چای شد و چای کیسه‌ای را در زمانی به بازار عرضه کرد که هنوز این نوع از چای در ایران جا نیفتاده بود. شرکت «گلستان» بعد از گذشت چند سال وارد عرضه سایر مواد غذایی هم شد.

معمای چای ۱۲۵ هزار تومانی

شرکت «گلستان» با سرمایه‌ای بیش از ۸۰ میلیارد تومان، هفت‌شرکت مادر و ۱۷ شرکت زیرمجموعه دارد. چای، خشکبار، حبوبات، ادویه، دم‌نوش و قند و شکر مهم‌ترین محصولات «گلستان» هستند. بیشترین ظرفیت تولید به بسته‌بندی چای با هفت هزار و ۵۲۰ تن اختصاص دارد.

«گلستان» تا کنون بیش از ۲۲۲ میلیارد تومان ارز دریافتی داشته که بخش زیادی از آن به نرخ دولتی بوده است. عمده ارز دریافتی این شرکت روپیه هند بوده که با توجه به اینکه بیشتر چای‌های این شرکت هندی هستند، توجیه‌پذیر است. اما نکته عجیب، قیمت بسیار بالای محصولات این شرکت است. به عنوان مثال در حال حاضر (خرداد ۱۴۰۰) برای خرید یک بسته نیم کیلویی چای هندی «گلستان» باید ۱۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان بپردازید. محصولات این شرکت تا کنون با ۹۰ برند مختلف عرضه گردیده اند. به عنوان مثال میتوان انواع عصاره‌ها، چاشنی‌ها و غذاهای آماده مانند نودل با برند «هاتی کارا»را نام برد.

میلیاردرهای بدهکار

«خانواده گرامی تا پایان سال ۱۳۹۷ به پنج بانک اقتصاد نوین، پاسارگاد، خاورمیانه، سامان و گردشگری ۳۴۰۰ میلیارد تومان بدهی بانکی دارد.» این خبر در شهریور ۱۳۹۸ در روزنامه فرهیختگان منتشر شد.

خانواده گرامی در سال ۱۳۶۷ و برای خرید و فروش پسته و انتقال آسان‌تر آن از مزرعه به کارخانه، اقدام به واردات وانت کردند.درآمد این کار به گونه ای بود که تصمیم گرفتند از کمپانی‌هایی مانند میتسوبیشی، خودروی سواری هم وارد کنند. گرامی ها هم چنین مالک شرکت «آسان موتور»، نماینده رسمی هیوندای در ایران و «اطلس خودرو»، نماینده رسمی کیاموتورز در ایران هستند. البته گرامی‌ها شرکت «جیل ران موتور» را هم به عنوان نماینده جیلی در ایران دارند و شرکت «آسان خودرو» نیز انواع ماشین‌آلات راه‌سازی و ساختمانی را وارد می‌کند. «آسان خودرو» تا کنون بیش از ۲۵ میلیارد تومان ارز دریافت کرده که حدود ۸ میلیارد تومان از آن را به نرخ دولتی دریافت کرده است. سرمایه این شرکت‌ها مجموعاً بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان است.

تأسیس فروشگاه زنجیره‌ای و بیمارستان خیریه؛ دیگر اقدامات گرامی‌ها

زیرمجموعه ی گلستان
زیرمجموعه گلستان

با تنوع فروشگاه‌های زنجیره‌ای، خانواده گرامی نیز دست به فعالیت در این حوزه زدند.فروشگاه‌های زنجیره‌ای «هفت» که نام ثبتی آنها، «فروشگاه‌های زنجیره‌ای اوشانک» است.این فروشگاه ها، از زیرمجموعه‌های شرکت «گلستان»هستندکه در سال ۱۳۹۰ ثبت گردیده اند. در سال ۱۳۹۳ نخستین شعبه‌های فروشگاه افتتاح گردید. این فروشگاه کارش را با ۱۲ شعبه آغاز کرد و امروز ۴۵۰ شعبه در سراسر ایران دارد. گرامی‌ها هم چنین موسسه خیریه «یاوران مهدی موعود» را در سال ۱۳۹۲ ثبت کردند. مهم‌ترین پروژه این موسسه خیریه، بیمارستان هزار تختخوابی «مهدی کلینیک» است.این پروژه در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) واقع است و حدود ۱۰ سال از کلنگ زنی آن می‌گذرد.

مقالات دیگر هم بخوانید