مجله رسمیو

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

اطلاعات شرکت‌ها و صنایع کشور با یک کلیک در دستان شما

سامانه رسمیو, ثبت شرکت, اطلاعات شرکت ها

هر از چندگاهی که نام یکی از فعالان اقتصادی یا سیاسی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می‌چرخد، در کنار این نام، اسم یک سایت هم دهان به دهان می‌شود. سایتی که مردم به امید شناخت فعالیت‌های اقتصادی و شبکه روابطی افراد مختلف به آن مراجعه می‌کنند؛ رسمیو. سامانه‌ای که به ادعای خودش، موتور جستجو و تحلیل داده‌های رسمی کشور است. 

سامانه رسمیو, ثبت شرکت, اطلاعات شرکت ها

اطلاعاتی که برای اولین بار است در کشور ارائه می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با این سامانه، به اکانت رسمی آن‌ در توئیتر سر زدم. یکی از کاربران در ذیل یکی از پست‌های این اکانت نوشته بود: «یه زمانی درآوردن همین آمار به ظاهر پیش پا افتاده برای خودش ماجرایی بود. دم همه اهالی رسمیو گرم!»

کار رسمیو همین بود. اینکه داده‌ها و اطلاعات رسمی منتشر شده از شرکت‌های کشور را از سایت‌های مختلف حاکمیتی جمع کند و آن‌ها را به صورت تمیز و طبقه‌بندی شده و اضافه کردن برخی تحلیل‌ها به کاربرانش ارائه دهد. کاری که تا قبل از رسمیو، نمونه‌اش در کشور وجود نداشته است. 

شروع رسمیو با اطلاعات شرکت روزنامه رسمی

رسمیو کارش را با اطلاعات رسمی شرکت‌های کشور آغاز کرد. اطلاعاتی که قبل از رسمیو، در سایت شرکت روزنامه رسمی بود،‌ اما پیچیدگی و سختی استفاده از این سایت به حدی بود که خیلی اوقات مخاطب را از رسیدن به اطلاعات مورد نظرش ناامید می‌کرد. رسمیو اطلاعات شرکت روزنامه رسمی را جمع‌آوری کرد و با طبقه‌بندی آن‌ها، اطلاعات اولیه همه شرکت‌های کشور را به صورت منظم ارائه داد. 

با موفقیت این فاز از فعالیت رسمیو،‌ رفته رفته این سامانه پیشرفت کرد و دیتاست‌های دیگری حول اطلاعات شرکت‌های کشور به خود اضافه کرد؛ به طوری که با مراجعه به صفحه هر شرکت در این سامانه، علاوه بر اطلاعات اولیه شرکت و اطلاعات اعضای هیئت مدیره،‌ به سهولت می‌شد به اطلاعاتی مثل محصولات شرکت،‌ میزان ارزهای دریافت شده توسط شرکت،‌ شرکت‌های مادر و زیرمجموعه یک شرکت و … دسترسی پیدا کرد. 

رسمیو متحول شد!

در ادامه این پیشرفت‌ها،‌ رسمیو این ماه از نسخه جدید خود رونمایی می‌کند؛ نسخه‌ای که با گذشته خیلی فرق کرده و علاوه بر ارائه داده‌ها و اطلاعات بیشتر از شرکت‌ها،‌ قابلیت‌های متنوعی برای سهولت دسترسی به اطلاعات شرکت مورد نظر به آن اضافه شده است. 

در ادامه، برخی از ویژگی‌های اضافه شده به نسخه جدید رسمیو مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

1- جستجوی پیشرفته؛‌ شرکت‌های هدف را پیدا کنید!

سرویس جدیدی در نسخه جدید رسمیو راه‌اندازی شده به نام «جستجوی پیشرفته». با این سرویس می‌توانید با بیش از 20 متغیر اطلاعاتی، شرکت‌های کشور را فیلتر کنید و به فهرست شرکت‌های مد نظرتان برسید. مثلا شرکت‌های ثبت شده در شهر ورامین را بشناسید. یا با شرکت‌های دانش‌بنیان استان اردبیل شوید. یا به اسم شرکت‌هایی که در استان سیستان و بلوچستان مشغول کار تولیدی هستند، دسترسی پیدا کنید و از این شکل مثال‌ها. 

2- گراف ارتباطات؛ این بار حرفه‌ای تر از همیشه

یکی از کاربردی ترین و پرمخاطب‌ترین امکانات رسمیو در نسخه قبلی، گراف ارتباطات بود. در رسمیوی جدید، گراف ارتباطاتی خیلی حرفه‌ای تر و قابل استفاده‌تر آماده شده است. رسمیو در دو سطح اقدام به تولید گراف‌هایی کرده که ارتباط میان شرکت‌ها و شرکت‌داران را نمایش می‌دهد:

  • در سطح شرکت‌ها، با در نظر گرفتن اطلاعات سهامداری میان شرکت‌ها و عضویت آن‌ها در هیئت مدیره دیگر شرکت‌ها، گراف ارتباطاتی تولیده کرده که ارتباط میان شرکت‌ها را مشخص می‌کند.
  • در سطح شرکت‌داران: در این سطح، شما می‌توانید در این گراف مشاهده کنید که هر فرد از طریق شرکت‌هایی که عضو هیئت مدیره آن‌هاست،‌ با چه افرادی در تعامل است. 

 نکته جالب اینکه هر دوی این گراف‌ها را در یک گراف به شما نمایش می‌دهد. یعنی یک چیز عالی و منحصر به فرد. 

3- اطلاعات صنایع؛‌ یک تحقیقات بازار سریع!

یکی از گل‌های سرسبد نسخه جدید رسمیو، پایگاه‌ اطلاعات صنایع است. پایگاهی که برای اولین بار است که در ایران با این دقت و جامعیت ارائه می‌شود و این امکان را به صنعتگران، بازرگانان و بازاریابان می‌دهد که با شناخت کامل صنعت،‌ شرکت‌های ایرانی فعال در تولید و تجارت کالاهای مختلف و ظرفیت بازارهای جهانی،‌ بهترین و دقیق‌ترین تصمیم‌گیری را داشته باشند. با بهره‌گیری از این اطلاعات می‌توانید به صورت کامل با عملکرد شرکت‌های کشور در صنایع مختلف آشنا شوید. در این قابلیت جدید، بر اساس طبقه‌بندی HS، آمار تجارت جهانی، تجارت ایران، تولیدکنندگان، واردکنندگان، تعرفه‌ها و قوانین همه کالاهای موجود در کشور در دسترس هستند و می‌توان این اطلاعات را بدست آورد. 

4- دعوت به مجامع شرکت‌های غیربورسی؛ دیگر از مجمع جا نمی‌مانید!

این سرویس رسمیو هم یکی از آن سرویس‌هایی است که باز کننده گره کار خیلی از سهامداران شرکت‌ها خواهد بود. یکی از مشکلات سهامداران شرکت‌ها، به خصوص سهامداران کمتر از 30 درصد، این است است که از زمان برگزاری مجمع شرکت مطلع نمی‌شوند و در آن حضور پیدا نمی‌کنند. از طرفی در مجمع برای سرمایه شرکت که در واقع سرمایه این افراد هم به شمار می‌آید تصمیماتی گرفته می‌شود که به کلی از آن بی‌خبر می‌مانند. سامانه رسمیو راه‌حلی برای رفع این مشکل در نظر گرفته است. این سامانه هر روز ۴۰ روزنامه پرکاربرد کشور را مورد بررسی قرار می‌دهد. تحلیل تصویر روی آن‌ها انجام داده و با پردازش متن‌هایی که در تصاویر موجود هستند،‌ متن آگهی‌های دعوت به مجمع را شناسایی و جمع‌آوری می‌کند. این آگهی‌ها با اطلاعات شرکت‌ها که در این سامانه موجود است تطبیق داده می‌شود و مشخص می‌شود هر آگهی مربوط به کدام شرکت است و این آگهی را برای افرادی که آن شرکت را دنبال کرده‌اند،‌ ارسال می‌شود تا از آن مطلع شوند.

5- تکمیل اطلاعات شرکت‌ها؛ شناخت شرکت‌ها در یک نگاه!

تفاوتی که در مورد اطلاعات شرکت‌ها در مقایسه با نسخه قبلی رسمیو اتفاق افتاده است، در مرحله اول طبقه‌بندی داده‌های شرکت‌ها و نمایش منظم داده‌ها و اضافه شدن برخی داده‌ها و اطلاعات در این قسمت مثل مجوزها، مالکیت‌های شرکت‌ها و سوابق تجاری و بازرگانی آن‌هاست. به علاوه، منابع مربوط به داده‌های قراردادهای دولتی و عمومی شرکت‌ها و همچنین محصولات آن‌ها با جامعیت بیشتری در این قسمت منتشر شده است. 

مقالات دیگر هم بخوانید